A fogmosás során alkalmazott eszköz kiválasztása legalább annyira fontos, mint a fogkrém választása, hiszen a fizikai eltávolítás a lepedéknek biztosítja, hogy ne okozzon kárt az ínyünkben és a fogainkban. De melyiket válasszuk: puha vagy kemény sörtéjűt, kisebb vagy nagyobb fejűt? Ebben segítünk a továbbiakban a kérdések megválaszolásával.

A sörték minősége

Extra/Ultra Soft (puha) sörtéjű fogkefe: Elsősorban ínybetegségek esetén ajánlott, valamint szájsebészeti beavatkozás vagy trauma miatt érzékennyé vált íny ápolására. Az elsődleges cél az íny védelme.

Soft (puha) sörtéjű fogkefe: Általánosságban mindenki számára ajánlott.

Medium (közepesen kemény) sörtéjű fogkefe: Ezt a típust válasszuk, ha fogorvosunk kifejezetten ajánlotta, különösen fogkőképződési hajlam vagy erős lepedék felhalmozódás esetén. Mindig ügyeljünk az óvatos fogkefehasználatra!

Hard (kemény) sörtéjű fogkefe: Általánosságban nem ajánlott, mert felsértheti a fogzománcot és az ínyt.

A sörték sűrűségének szempontja

A választott sörtésű fogkefe esetében fontos szempont, hogy hány darab sörtéből áll egy adott fogkefe. Minél ritkább a sörték sűrűsége, annál kisebb felületet képes egyszerre megtisztítani. Ezért érdemes figyelmet fordítani a sörték sűrűségére a vásárlás során, mivel ez befolyásolhatja a fogak tisztítási hatékonyságát.

A méret a lényeg?

A fogkefe fejének mérete is fontos tulajdonság, hiszen ez határozza meg, hogy mennyire tudunk kényelmesen manőverezni a szájüregünkben. A választás során ne csak a fogaink külső felszínének egyszerű tisztíthatóságára gondoljunk, hanem figyeljünk arra is, hogy a belső felszínekhez, a hátsó fogakhoz is könnyedén hozzáférjünk.

Általánosságban elmondható, hogy a kis méretű fejekkel (kb. 1 cm x 2-2,5 cm-es) a legkényelmesebben irányíthatunk a fogkefét és tudunk hatékonyan tisztítani. Persze túl kicsi fej mellett sem szabad döntenünk, mert ebben az esetben fennáll az esélye, hogy egyes területek tisztítás nélkül maradnak.

Az életkorunkat is figyelembe kell venni!

A fogkefe és fogkrém kínálatában minden korosztálynak megfelelő termék megtalálható. Már 0 éves kortól kezdve elérhetők a babáknak szánt fogkefék és fogkrémek, amelyek kifejezetten a tejfoggal rendelkező gyermekek és a fogváltás időszakára szabottak. Általában kamaszkortól, a fogváltás lezajlása után érdemes áttérni a felnőtt termékekre.

A gyermek fogkefék fejmérete kisebb, és a kor előrehaladtával nő, így mindig megfelel a korosztály igényeinek. Ha valaki felnőttként nem szereti a nagy fejű fogkeféket, akkor a felnőtt fogkefék között is találhat kis, kompakt fejű változatokat. Ennek köszönhetően mindenki megtalálhatja a saját igényeinek és kényelmének megfelelő fogápolási eszközöket.

A fogkefe nyelének elég hosszúnak kell lennie ahhoz, hogy a belső felszínekhez, hátsó területekhez is akadály nélkül hozzáférjünk. Ez biztosítja, hogy a fogak tisztítása minden területen hatékony és alapos legyen.

Mikor kell a fogkefénket cserélni?

A megfelelő fogkefe kiválasztása után fontos figyelmet fordítani arra, hogy mikor érkezett el a cserélés ideje. A legjobb fogkefe sem képes kielégítően tisztítani a fogakat, ha elhasználódott. Íme néhány jel, amelyek arra utalnak, hogy ideje új fogkefét beszerezni:

A sörték szétállása: Amennyiben a sörtéi már nem tartanak együtt, és szétállnak, ez egyértelmű jel lehet a cserére.

A sörték sértik a fogat: Ha a fogkefe felsértheti a fogínyt, az jelzi, hogy már nem megfelelő állapotban van.

A színváltó indikátor fakulása: Ha a fogkefe fejében található színváltó indikátor elveszíti eredeti színét, ez azt jelzi, hogy már nem hatékonyan tisztít.

A sörték közötti szennyeződés: Amennyiben látható szennyeződés vagy lerakódás alakul ki a sörték között, az kedvez a baktériumok elszaporodásának, így azonnal csere szükséges!

Betegség után: Ha valaki beteg volt, javasolt a fogkefe cseréje a betegség után, hogy elkerüljük a további fertőzést vagy visszafertőződést!

Más használta a fogkefét: Ha valamilyen okból más is használta a fogkefét, azonnal cseréljük le, hogy elkerüljük a bakteriális terjedést!

Nem megfelelő szellőztetés: Ha nem tudjuk rendesen szellőztetni a fogkefe fejét, akkor is gyorsabban elhasználódhat.

Több mint 3 hónapja használja: Egyszerűen érdemes megjegyezni, hogy ha már több mint 3 hónapja használjuk ugyanazt a fogkefét, érdemes cserélni újra a hatékony tisztítás érdekében.

Még egy tanácsot szeretnénk adni a végére!

A fogkefék csomagolásán általában feltüntetik, hogy az adott eszköz átesett-e klinikai vizsgálatokon, és hogy valamilyen szakmai szervezet, például a Magyar Fogorvosok Egyesülete (MFE), az American Dental Association (ADA) vagy a World Dental Federation (FDI) ajánlja-e a terméket. Fontos információ lehet, ha egy fogkefe valamilyen terméktesztelésen is részt vett.

Emellett érdemes kérni fogorvosunk, dentálhigiénikusunk szakvéleményét is. Ők a fogak és az íny állapotát figyelembe véve adhatnak személyre szabott tanácsokat és ajánlásokat a megfelelő fogkefe kiválasztásához és használatához. A szakértői vélemény segíthet abban, hogy a legmegfelelőbb fogápolási eszközt válasszuk, ami hozzájárul a szájhigiénia fenntartásához és a fogak egészségének megőrzéséhez.

Ezekkel a kérdéseivel is keresheti kollégáinkat, akár a rendszeres kontroll vagy egy fogkőleszedés alkalmával.

Hiszen tudja:

LIGET-DENT: Itt elmúlik a félelem. Marad a mosoly!