A fájdalom főbb típusai

A legtöbb ember már érzett fájdalmat. Szerintünk kijelenthető, hogy többségünk nem szereti ezt az érzést. De mi is az a fájdalom?

A fájdalomról általában

A legtöbb ember már érzett fájdalmat. Szerintünk kijelenthető, hogy többségünk nem szereti ezt az érzést. De mi is az a fájdalom?

A fájdalom az emberi test egyik legerőteljesebb jelzése, amelyet különféle ingerek, legyen az sérülés vagy betegség, váltanak ki, míg a receptorok azt érzékelik és továbbítják az agy felé. A receptorok a testünk módosult idegsejtjei, a reflexív első tagjai. Lehetnek egyesével (külön a bőrben), de lehetnek csoportosan is (érző hám), és ha támasztósejtekkel is körül vannak véve, érzékszerveket alkotnak (például szem). A receptorok felfogják a külső és belső ingereket.

A fájdalomérzékelésben számos különböző receptor vesz részt, melyeket általában nociceptoroknak nevezünk. Ezek a receptorok felelősek a fájdalom üzenetének az agyhoz való továbbításáért. Fontos megérteni, hogy a belső szervek fájdalma gyakran kevésbé intenzív, tompább érzésű lehet, mint a felszíni sérülések okozta fájdalom.

Milyenek lehetnek a minket lerohanó fájdalmak?

  • tompa, több irányba sugárzó fájdalom
  • szomatikus fájdalom
  • idegfájdalom (neuropátiás fájdalom)
  • lelki eredetű fájdalom (pszichogén fájdalom)

A tompa és több irányba sugárzó fájdalom jellemzői

Az általában belső szerveinkből eredő, tompa fájdalmat gyakran nehéz pontosan lokalizálni. A páciens általában nem tudja pontosan meghatározni annak forrását, így átfogó kivizsgálásra van szükség. Ezzel a fájdalommal gyakran jár együtt izzadás, rosszullét és hányás. Ilyen típusú fájdalmat például bélgörcsök, szülés vagy menstruáció során tapasztalhatunk.

A szomatikus fájdalom jellemzői

Ez a típus a leggyakrabban előforduló fájdalom, ami érthető is! Ha a bőrünket, a csontjainkat, az izmainkat vagy az ízületeinket éri sérülés, az szomatikus fájdalomként ismert, amely könnyen meghatározható és lokalizálható, legtöbb esetben szemrevételezéssel is azonosítható a helye. Gyakran a páciens is meg tudja mutatni, hogy hol fáj neki.

A fájdalom jellege változatos lehet, és attól függ, hogy milyen típusú sérülésről van szó. A szomatikus fájdalmat mindig valamilyen sérülés okozza, melyet az idegvégződések érzékelnek és továbbítanak a központi idegrendszerbe. Az orvosok a hasfájást szomatikusnak tekintik, ha például a hashártya megsérült, és ezzel szúró vagy égető fájdalom jár. Ebben az esetben a betegek gyakran kényelmes pózt vesznek fel és igyekeznek minimálisra csökkenteni a mozgást. További példaként szokták emlegetni, ha valaki megszúrja magát, vagy a porckorongsérv által okozott „becsípődést”.

Az idegfájdalom (neuropátiás fájdalom) jellemzői

Az idegfájdalom akkor lép fel, ha az idegrendszer nem megfelelően működik vagy sérülnek az idegszövetek. Ez gyakran égető vagy szúró fájdalommal jár. Különböző sérülések, daganatok, fertőzések vagy anyagcsere betegségek, például a cukorbetegség is kiválthatják. Ide soroljuk a fantomfájdalmakat is, melyek gyakran végtag-amputáció után jelentkeznek. Ezek a fájdalmak általában folyamatosak, időnként pedig hirtelen fellépő égő, görcsös vagy hasogató érzést okoznak.

Lelki eredetű fájdalom (pszichogén fájdalom) jellemzői

A pszichogén fájdalom, azaz lelki eredetű fájdalom a legrejtélyesebb és legnehezebben kezelhető fájdalomforma. Gyakran előfordul, hogy nincs szervi megbetegedés a hátterében, viszont a rossz lelki állapot erősítheti a már meglévő fizikai fájdalmat. Például a pánikroham által kiváltott mellkasi fájdalom tipikus pszichogén fájdalom, melyet gyors szívritmus és légszomj is kísérhet. Enyhítéséhez általában pszichoterapeuta segítsége szükséges. A pszichogén fájdalom talán a legnehezebben kezelhető, mivel nincs szervi oka, és könnyen krónikussá válhat, különösen azoknál, akik komoly problémákkal küzdenek. Fontos megjegyezni, hogy a betegek valóban éreznek fájdalmat, és nem szimulálnak. Számukra mindig ugyanolyan intenzív a fájdalom, sosem gyengül vagy erősödik. Az ilyen krónikus fájdalmak mögött olyan problémák húzódnak meg, amelyeket a betegek egyedül nem tudnak megoldani, ezért külső segítség szükséges számukra.

Mi hogyan küzdünk a fájdalom ellen?

A Liget-Dent Fogászat nem csak fogorvosi kezeléseket nyújt, hanem kiemelt figyelmet fordít a betegek fájdalommentességére is. Lássuk, hogyan alkalmazza a rendelőnk a különböző módszereket és technológiákat annak érdekében, hogy a páciensek kellemes és fájdalommentes élményben részesüljenek!

Az első és legfontosabb a lokális érzéstelenítés, modern érzéstelenítőszereket használunk a fájdalom minimálisra csökkentése érdekében.

Ezen kívül ki kell emelnünk a kommunikáció és empátia fontosságát! Előzetes konzultáció keretében elmagyarázzuk, hogy milyen beavatkozásokra van szükség és kiemeljük, hogy legtöbbször csak kellemetlen érzést fognak tapasztalni. Kollégáink végig nyitottak a páciensok felé, bátran feltehetik a kérdéseiket a kezeléssel kapcsolatban és az utána következő lépéseket is végigveszik, hogy aggodalom nélkül tudjanak a székbe beülni.

Tudjuk, hogy sokan félnek a fogorvostól, de ahogy egy korábbi cikkünkben is leírtuk: tőlünk nem kell!

Hiszen tudják már:

LIGET-DENT: Itt elmúlik a félelem. Marad a mosoly!