Tanácsok foghúzás utánra a fogorvostól

Habár manapság a korszerű fogmegtartó kezeléseknek köszönhetően egyre ritkábban fordul elő, sajnos olykor mégis elkerülhetetlen, hogy valamilyen okból extrakciót, azaz foghúzást hajtsunk végre a pácienseken.

Foghúzás után elengedhetetlen, hogy bizonyos óvintézkedéseket betartsunk. Habár a műveletet követően a fogorvosok pontosan elmondják a betegeknek, hogy mit tegyenek és mit ne a friss sebbel a szájüregben, a felfokozott lelkiállapotnak köszönhetően sokan nehezen emlékeznek vissza a betartandó tanácsokra. Ezek viszont nagyon fontosak annak érdekében, hogy a foghúzás helyén keletkező seb gyorsabban és panaszmentesen gyógyuljon, valamint, hogy elkerüljük a komplikációkat.

Éppen ezért úgy döntöttünk, hogy készítünk egy cikket arról, hogy mit ne tegyünk foghúzás után, így akár még előtte áll, akár már túlesett rajta, egy helyen megtalálhatja az összes fontos tudnivalót a foghúzást követő időszakról.

9 + 1 hasznos tanács és praktika a foghúzást követő időszakra

Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a jó tanácsokat és ajánlásokat, amelyek betartásával könnyebben és panaszmentesen regenerálódhatnak a páciensek a foghúzás után.

Ha szeretnénk elkerülni a plusz beavatkozásokat, szövődményeket, és komplikációkat, akkor mindenféleképpen érdemes megfogadni az itt felsoroltakat.  A tudatos, következetes, és türelmes hozzáállás lesz  ugyanis a legnagyobb segítségünkre abban, hogy a foghúzást követően minél hamarabb felépüljünk.

1. Foghúzás után ne erőltessük meg magunkat!

A foghúzást tulajdonképpen egyfajta sebészeti beavatkozás, így a legfontosabb tanács, amit adhatunk az, hogy hagyjunk időt testünknek a gyógyulásra! Az első napokban mindenképpen kerüljük a nehéz fizikai munkát, ne emeljünk nehéz súlyokat, és engedjük meg magunknak, hogy a szervezetünk a saját ütemében regenerálódjon!

Ha szenvedélyesen sportolunk, akkor is mondjunk le most erről a hobbiról, ne fussunk, ne menjünk edzőterembe és semmilyen megterhelő testmozgást ne végezzünk  addig, amíg nem forr össze teljesen a seb!

2. Foghúzás utáni vérzés kezelése

A foghúzás utáni kis mennyiségű vérzés teljesen normális következménye a beavatkozásnak. Ezért a húzás után steril gézt helyezünk a fogínybe. A páciens ezt a gézt kell a fogsor összezárásával a sebre szorítsa. Ez segít a vérzés csillapításában. Körülbelül 15-20 perc után a géz eltávolítható. Ilyenkorra már csak szivárog, az esetek nagy részében teljesen meg is szűnik a vérzés.

3. Foghúzás utáni jegelés és gyógyszerek

A foghúzást követően az első néhány órában alkalmazhatunk jegelést az arcon, a foghúzással érintett területen. Ez segíthet abban, hogy megakadályozza, vagy csökkentse egy esetleges duzzanat kialakulását. Különösen ajánlott abban az esetben, ha nem csak egy egyszerű foghúzáson, hanem egy komolyabb szájsebészeti beavatkozáson, például bölcsességfog eltávolításán vagyunk túl.

Amennyiben a fogorvos úgy ítéli meg, hogy szükséges lehet, felírhat fájdalomcsillapító gyógyszert, esetenként antibiotikumot is. Ezeket minden esetben az orvos utasításának megfelelő mennyiségben és ideig szükséges alkalmazni. Antibiotikumos kúra mellé probiotikum szedése is javasolt annak érdekében, hogy a bélflóra egészségét megőrizzük.

4. Dohányozni tilos!

A dohányzás alapvetően veszélyes egészségkárosító szokás, foghúzás esetén azonban olyan vegyületek juthatnak a nyílt sebbe a szájüregben, amelyek nemcsak jelentősen lassíthatják a gyógyulási folyamatot, de akár komolyabb gyulladás kialakulásához is vezethetnek.

A legjobb volna, ha egyáltalán nem dohányozna senki, foghúzás után azonban legalább addig tartózkodni érdemes ettől, amíg a seb teljesen be nem záródik. A káros anyagokon kívül, maga a szívás is veszélyeket hordoz magában, hiszen ennek hatására újra és újra megnyílhat a seb. A dohányzáson kívül tehát a szívószál használatát is mellőzni kell.

5. Táplálkozás foghúzás után

A foghúzást követően tartózkodni kell a tejtermékek, az alkohol, a kávé, a túl forró, a túl hideg,és a nagyon fűszeres ételek, italok fogyasztásától, mivel ezek irritálhatják az érzékeny területet. Kerülendők a szénsavas italok, a citrusfélék, és a sebet könnyen felsértő kemény, darabos ételek is.

Állagukat tekintve válasszunk inkább lágyabb és emellett könnyen emészthető ételeket! Ki kell hangsúlyozni a megfelelő folyadékfogyasztás fontosságát is, hiszen a hidratált test szövetei sokkal gyorsabban gyógyulnak. Igyunk tehát sok folyadékot, lehetőleg vizet, vagy cukormentes üdítőket.

6. Szájhigiénia és fogmosás foghúzás után

A foghúzást követően vannak, akik félnek a fogmosástól. Azonban a szokásos száj és fogápolást ebben az esetben sem szabad mellőznünk. Sőt! A baktériumok megtelepedése a friss seb területén további problémákat okozhat, így ha szorongunk is attól, hogy fogkefét használjunk a foghúzás után, akkor is muszáj megtennünk!

Használjunk puha (soft) sörtéjű fogkefét! A legjobb az, ha foghúzás után teljesen új fogkefét használunk! Mossuk meg a fogainkat, ínyünket, nyelvünket a szokásos módon, beleértve természetesen a kihúzott fog helyét is. Arra figyeljünk oda, hogy ezt a területet fokozott óvatossággal, gyengéden tisztítsuk meg. Erősen zubogtatva  öblögetni ilyenkor tilos, hiszen kipottyanhat az alvadt vér, amely később sebbé alakul, és újfent megindulhat a vérzés. Amikor már látszik, hogy a kihúzott fog helyén lévő üregben egy sárgás színű var képződött, ne piszkáljuk azt ki onnan, hiszen ez szükséges ahhoz, hogy az íny újból teljesen összeforrhasson. Szájvizet, szájzuhanyt ilyenkor ne használjunk!

7. Ne rágózzon!

A foghúzás után kerülendő az erőteljes rágás, és a fogak csikorgatása, így a rágógumit is jobb ha elfelejtjük addig, amíg nem gyógyul meg az ínyünk teljesen. Minél inkább kímélni tudjuk, annál gyorsabban fog gyógyulni seb.

8. Legyen türelmes!

Minden a testünket érintő kellemetlenség, sérülés, vagy betegség esetén a legnehezebb dolog türelmesnek lenni. El kell fogadnunk, hogy a foghúzás után a seb gyógyulásához időre van szüksége a szervezetünknek. Az egyetlen dolog, amit tehetünk annak érdekében, hogy ez minél gyorsabban bekövetkezzen az, hogy pontosan betartjuk azokat az utasításokat, amelyeket a fogorvostól kaptunk.

Optimális esetben egy-két héten belül már teljesen panaszmentes lehet az érintett terület, de vannak, akiknek egyéni sajátosságaik miatt ennél jóval hosszabb időt vesz igénybe a regenerálódás.

9. Mikor forduljunk ismételten fogorvoshoz?

Ritkán ugyan, de előfordulhat, hogy foghúzás után olyan szokatlan tüneteket tapasztalunk, amelyek indokolják azt, hogy ismét felkeressük a fogorvosunkat. Ilyenek lehetnek a súlyos vérzés, több nap elteltével is erős fájdalom a húzás helyén, vagy a magas láz.

 Ezekben az esetekben haladéktalanul látogassunk el ismételten a fogorvoshoz, aki megvizsgálja a sebet, és szükség esetén kitisztítja, esetleg összevarrja azt annak érdekében, hogy a gyógyulás könnyebben megindulhasson. Az időben elvégzett beavatkozások segítenek elkerülni a későbbi kellemetlen és súlyosabb szövődmények kialakulását.

+1 így kerülhető el az újabb foghúzás

Bízunk abban, hogy ezek a tanácsok hasznára válnak mindenkinek, akinek át kell esnie a foghúzás procedúráján, és segítségükre lesznek a minél gyorsabb gyógyulásban! Gyógyuljon ön is türelmesen, és ne feledkezzen meg a mindennapos száj és fogápolásról azután sem, hogy teljesen összeforrt az íny a foghúzás helyén.

A naponta többször végzett alapos fogmosás, és a fogorvos rendszeres látogatása nagy eséllyel kizárja annak lehetőségét, hogy többször is átélje a foghúzással járó kellemetlenségeket.